Jeśli przyjrzymy się raczej psychologicznemu, a nie fizjologicznemu znaczeniu słowa „hatha”, dowiemy się więcej o tym, czy hatha-joga jest fizyczna, czy duchowa. „Ha” oznacza słońce, i chodzi tu o słońce w naszym ciele, czyli duszę; „tha” natomiast oznacza księżyc i świadomość człowieka. Energia słońca nie zmienia się, podczas gdy księżyc w ciągu miesiąca przechodzi przez różne fazy – od pełni do nowiu i, z powrotem, do pełni. Słońce, czyli dusza w każdym z nas, nigdy się nie zmienia, lecz umysł (świadomość) czerpiący energię z duszy, ma swoje poruszenia, zmiany, nastroje, wzloty i upadki, podobne do faz księżyca; przypomina żywe srebro, i jak nie można złapać rtęci rękami, tak niełatwo jest opanować umysł. Jeśli jednak sprawimy, że świadomość i ciało połączą się, wtedy uspokoi się energia świadomości, w efekcie czego sama świadomość również się uciszy, a wówczas dusza przeniknie całe ciało. […] Jak kamfora łączy się z ogniem, tak umysł zostaje pochłonięty przez płomień O duszy. To jest kulminacja hatha-jogi.

BKS Iyengar

     DOBRODZIEJSTWA JOGI
Dla ciała:

• równoważy metabolizm
• utrzymuje ciało w optymalnym zdrowiu
• redukuje ból i napięcia
• usuwa blokady w ciele i zastój energii
• zwiększa pojemność płuc
• wzmacnia system odpornościowy
• poprawia pracę układu krążenia
• wspomaga i reguluje system nerwowy oraz hormonalny
• obniża zbyt wysokie ciśnienie
• wzmacnia i uelastycznia kręgosłup
• wzmacnia system trawienny
• oczyszcza organizm z toksyn…

Dla umysłu i psyche:

• uspokaja umysł
• wzmacnia intuicję
• wzmacnia pamięć i koncentrację
• równoważy pracę obydwu półkul mózgowych
• wzmacnia świadomość bycia w tu i teraz
• neutralizuje działanie stresu
• jest skutecznym narzędziem do poznania i większej świadomości siebie
• redukuje napięcia, drażliwość, irytację
• redukuje stany melancholii i poczucie zamętu
• wprowadza czystość i klarowność myśli
• odblokowuje wewnętrzny potencjał
• poprawia jasność myślenia, kreatywność, świadomość
• oczyszcza z toksycznych relacji i niezdrowych nawyków

         ABC PRAKTYKI

Pozycje jogi można wykonać na wiele sposobów w zależności od kondycji, wieku czy stanu zdrowia. Obok pozycji klasycznych istnieją setki wariantów i modyfikacji z użyciem różnorodnych sprzętów, pomocy.

Każdy uczeń rozpoczyna praktykę od swojego poziomu, istotny jest bowiem postęp w praktyce, a nie moment w którym ją rozpoczynamy. Do praktyki jogi odpowiedni jest każdy wiek i każdy stan zdrowia, o ile tylko wystarczające będą kompetencje nauczyciela. O poziomie zaawansowania nie świadczy zakres wykonywanej pozycji ale poprawność techniczna, wrażliwość i zrozumienie kierunku ruchu – co wynika z regularnej praktyki.

 • POCZĄTKUJĄCY

Rozpoczynając praktykę asan zaczynamy od rzeczy prostych po to by przygotować się do asan bardziej skomplikowanych. Proste asany stanowią solidny fundament bez którego nie będziemy w stanie bezpiecznie praktykować dalej, uczą nas symetrii ciała rozpoznawania właściwych ruchów. Podstawową sprawą jest dobre opanowanie pozycji/asan, które korygują sylwetkę, rozwijają poczucie równowagi, uczą prawidłowego rozkładania ciężaru ciała. Poprawiają kondycję, wzmacniają siłę rąk, nóg, uelastyczniają stawy i pozwalają na ruchy tułowia we wszystkich możliwych płaszczyznach. Praktyka początkujących prowadzi do wzrostu wytrzymałości, dodaje wigoru, uczy inteligencji ciała, pobudza świadomość, sprawia, że mózg staje się aktywny i czujny.

 • ZAAWANSOWANY

Mając solidne fundamenty zbudowane na mocy dotychczasowej praktyki jogi możemy powoli wprowadzać pozycje odwrócone, pozycje balansowe i inne zaawansowane asany poszerzające świadomość ucznia i jego zdolności. Mając opanowane podstawy, czując się pewnie i komfortowo, podczas zaawansowanej praktyki możemy trwać w pozycji dłużej i efektywniej. Nasza praktyka staję się głębsza, mająca szerszy wymiar. Podejmujemy próbę doskonalenia pozycji w skupieniu i koncentracji.

Zajęcia proponowane dla osób ćwiczących regularnie minimum rok na grupie początkującej.

 • SENIORZY

Nie ważne, czy masz 55 czy 95 lat; nigdy nie jest za późno by zacząć praktykować jogę. Masz tyle lat na ile się czujesz, więc wykorzystaj swoje “złote lata” – okres kiedy masz w czas by zrobić coś dla siebie i swojego własnego fizycznego i mentalnego rozwoju. Wiele problemów związanych ze starzeniem się jak zaburzenia krążenia, reumatyzm i problemy trawienne są efektem braku ćwiczeń, niewłaściwej diety i płytkiego oddychania. Właściwe oddychanie jest szczególnie ważne dla starszych osób. Joga wraz z jej pozytywnym wpływem na układ hormonalny i system nerwowy, może być też pomocna w radzeniu sobie z niedogodnościami okresu menopauzy.

 • MENSTRUACJA

Menstruacja jest naturalnym, cyklicznym procesem oczyszczania układu rozrodczego kobiety. Problemy jakie towarzyszą menstruacji często związane są z niewłaściwą gospodarką hormonalną. Odpowiednia praktyka pomaga w jej przywróceniu lub zachowaniu poprawnego funkcjonowania. Praktykować należy w taki sposób by w każdej wykonywanej asanie brzuch był rozluźniony, bez napięcia, co mogłoby spowodować zatrzymanie toksyn w organizmie i trudności z ich usunięciem. Należy pamiętać, że w czasie menstruacji nie wolno wykonywać pozycji odwróconych, ponieważ powodują zatrzymanie toksyn w organizmie

 • CIĄŻA

Ciąża przynosi wiele zmian fizycznych, fizjologicznych i psychicznych w ciele kobiety. Układ hormonalny pomaga kobiecie w adaptacji tych zmian, jednak nieprawidłowy sposób życia oraz złe nawyki ruchowe często mają silniejsze działanie. Stad też ciąży towarzyszą często dolegliwości oraz pewien dyskomfort. Praktyka jogi podnosi wrażliwość i poziom odczuwania swojego ciała, usprawnia prace mięśni, stawów i narządów wewnętrznych. Pozwala łagodnie dostosowywać się kobiecie do zmian związanych z ciążą, minimalizując wszelkie dolegliwości oraz przygotowując organizm do porodu.

KILKA WSKAZÓWEK, CZYLI – NA CO WARTO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS PRAKTYKI JOGI W CZASIE CIĄŻY?

1. UWAŻNOŚĆ – słuchaj głosu swojego ciała, oddechu oraz intuicji, nie rób nic wbrew sobie
2. ŚWIADOMOŚĆ – dobrze pamiętać, że poruszasz się i oddychasz z dzieckiem, możesz od czasu do czasu wczuć się w to, jak ono odczuwa daną pozycję, czy ruch
3. NATURALNY ODDECH – zawsze oddychaj swobodnie, naturalnie i w swoim tempie
4. ZWOLNIJ – unikaj dynamicznych, męczących i podwyższających tętno praktyk oraz przyśpieszonego oddechu, niech ruch będzie pełen świadomości
5. PORUSZAJ SIĘ Z PRZYJEMNOŚCIĄ – lepiej nie utrzymywać sztywno pozycji zbyt długo, płyń z prądem, ciesz się zmysłowością ruchów
6. ODPOCZYWAJ – zawsze odpoczywaj, gdy poczujesz taką potrzebę
7. NIEWSKAZANE ASANY – unikaj pozycji odwróconych, głębokich skrętów, skoków, praktykowania mula bandhy (napinanie mięśni dna miednicy) na dłużej niż jeden oddech, rozgrzewających pranajam (praktyk oddechowych) oraz wszelkiego dyskomfortu w okolicy brzucha
8. Nie kładź się na brzuchu
9. Nie kładź się na plecach – po 30 tygodniu (lub gdy Ci niewygodnie) odpoczywaj leżąc na lewym boku
10. Możesz coś przekąsić coś lekkiego przed zajęciami, aby utrzymać poziom cukru na stabilnym poziomie
11. PRZYJEMNOŚĆ – czerp przyjemność i radość z ruchu, oddechu i obficie z błogiej relaksacji

 

        JAK ZACZĄĆ?

Zabierz ze sobą strój do ćwiczeń. Wygodny, nie krępujący ruchów tj. koszulka, krótkie lub długie spodnie (na zajęciach z jogi w chustach sugerowana jest koszulka z krótkim lub długim rękawem, zasłaniająca ramiona i pachy w celu zachowania higieny). Atmosfera Jogi posiada wszystkie pomoce do praktyki jogi (maty, klocki, paski, koce) możesz z nich korzystać na miejscu. Na sali ćwiczymy boso.

Podczas praktyki należy zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i nigdy nie lekceważyć sygnałów ostrzegawczych jakie daje nam ciało. Nie powinno się odczuwać nadmiernego napięcia w mięśniach twarzy, w oczach i uszach. Nie należy wykonywać asan, które powodują nasilenie się bólu czy pogorszenie samopoczucia. Praktyka powinna być stopniowa i harmonijna bez przekraczania granic, niezdrowego bólu wywołanego zbytnim obciążeniem stawów, chorego miejsca, czy też błędnej pozycji. Prawidłowo wykonana asana pozostawia uczucie lekkości w ciele i umyśle.

Jeśli posiadasz dysfunkcje w ciele, kontuzje, przeciwwskazania, zgłoś ten fakt instruktorowi przez zajęciami.

         REGULAMIN

1. Karnet obowiązuje 30 dni od daty zakupu.
2. Przed wejściem na zajęcia należy wyłączyć telefon komórkowy.
3. Ćwiczymy boso, buty zostają przy wejściu na salę. Rzeczy wartościowe możesz zabrać ze sobą na salę. Organizatorzy nie odpowiadają za rzeczy pozostawione w szatni.
4. Kobiety w ciąży oraz osoby posiadające wszelkie dolegliwości zdrowotne (w szczególności: dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa, choroby serca, choroby oczu, stany zapalne, wysokie ciśnienie, niedawno przebyte operacje, kontuzje, urazy i inne) są zobowiązane do poinformowania o stanie swojego zdrowia instruktora/ nauczyciela przed zajęciami.
5. Instruktor/ nauczyciel nie ponosi odpowiedzialności za uaktywnienie się bądź zaostrzenie chorób na które cierpią uczestnicy zajęć. Uczestnicy zajęć ćwiczą na swoją odpowiedzialność. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności z tytułu nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie trwania zajęć.
6. Każdy uczestnik zajęć przed przystąpieniem do pierwszych zajęć zobowiązany jest do przeczytania i zaakceptowania powyższego regulaminu składając własnoręczny podpis z datą. W przypadku zajęć dla dzieci, regulamin podpisują rodzice / opiekunowie dziecka.
7. Najlepiej minimum 1-2 godzin przed zajęciami nie spożywać posiłków.

Jeśli wybierasz się na zajęcia Jogi w chustach uprzejmie proszę o zapoznanie się z zasadami uczestnictwa:
 1. Zdejmij całą biżuterie – nie warto ryzykować zerwania lub popsucia np. łańcuszka, bransoletki.
 2. Nie żuj gumy – ryzyko zadławienia wzrasta w pozycjach odwróconych.
 3. Ćwicz boso – w skarpetkach będziesz się ślizgać.
 4. Załóż strój przylegający do ciała bez suwaków i ozdób, koszulka powinna mieć rękawy.
 5. Na zajęcia przychodzimy z krótkimi paznokciami.
 6. Uważnie słuchaj i wykonuj polecenia Instruktora.
 7. Do wiązania włosów używaj tylko gumek.
 8. Nie przychodź na zajęcia z chorobami dermatologicznymi, ranami i innymi uszkodzeniami skóry – ryzykujesz pogorszenie sytuacji.
 9. Nie jedz, ani nie pij kawy, napojów gazowanych 2 godziny przed zajęciami.
PRZECIWWSKAZANIA:
 • jaskra
 • ciąża
 • menstruacja
 • operacja przebyta w ciągu ostatnich 3 miesięcy
 • choroby serca
 • przebyty zawał
 • bardzo niskie lub bardzo wysokie ciśnienie
 • niedawno odniesiony uraz głowy
 • skłonność do mdlenia
 • zawroty głowy
 • osteoporoza
 • zespół cieśni nadgarstka
 • zapalenie zatok przynosowych
 • dyskopatia
 • przepuklina rozworu przełykowego
 • zapalenie stawów
 • choroby układu nerwowego

 Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć, co się stanie.

~David Goo